W dniach 9-10 listopada w hali GOSiR w Jedliczu odbyła się kolejna, trzynasta już edycja Memoriału im. Bogusława Dziury. W pierwszym dniu zawodów do rywalizacji stanęło ogółem 86 uczniów z 7 szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z naszego rejonu. Uczniowie rywalizowali w konkurencji karabinu pneumatycznego 10 strzałów na dystansie 10 metrów indywidualnie oraz drużynowo. Zawody rozpoczęły się punktualnie o godzinie 9.00, a ceremonię otwarcia poprowadziła Pani Małgorzata Kusiak - nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa z Zespołu Szkół im. AK w Jedliczu. Ceremonię otwarcia swoją obecnością uświetnili również zaproszeni Goście: Burmistrz Gminy Jedlicze Pani Jolanta Urbanik, przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu Pan Piotr Woźniak, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Pan Waldemar Stahl, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu Pani Iwona Pytel, Dyrektor Zespołu Szkół im. AK w Jedliczu Pan Mariusz Kielar, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedliczu Pan Wojciech Florczak oraz wieloletni trener sekcji strzeleckiej, twórca i organizator dwunastu poprzednich edycji Memoriału Pan Andrzej Cynarski. Podczas ceremonii otwarcia uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu przeprowadzili pokaz musztry paradnej, któremu dowodził Szymon Sajdak, uczeń klasy 3 LO.

W sobotę 10 listopada, w drugim dniu Memoriału, rywalizację toczyli zawodnicy zrzeszeni w 11 klubach strzeleckich z Małopolski i Podkarpacia. W tych zawodach udział wzięło również, jak w zawodach szkolnych 86 osób. Rywalizacja rozgrywała się w konkurencjach pistoletu i karabinu pneumatycznego w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i seniorów. Po rozegraniu konkurencji strzeleckich najlepsi zawodnicy w swoich kategoriach strzelali finały. Pierwsi finał strzelali „pistoleciarze”. Wśród nich zwycięzcą został Grzegorz Kościelnik z Bastionu Kęty. W drugim finale tj. karabinku pneumatycznego, najlepszą okazała się juniorka młodsza reprezentująca Jedlicze Natalia Maciejczyk, która w tym roku zdobyła również brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i zajęła 2 miejsce w Rankingu „Najlepszy Zawodnik Roku 2018” w kategorii karabinu pneumatycznego juniorek młodszych prowadzonego przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Nadmienić należy również, że w dwa dni po Memoriale, 12 listopada Natalia otrzymała powołanie do składu Kadry Narodowej juniorek w karabinku na rok 2019.

Po odbyciu wszystkich strzelań nastąpiło ostateczne podsumowanie Memoriału i wręczenie nagród. Nagrody wręczali zaproszeni Goście: syn Bogusława Dziury, radny Rady Miejskiej w Jedliczu Pan Ryszard Dziura, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu Pani Iwona Pytel, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedliczu Pan Wojciech Florczak, Dyrektor Biura Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju w Rzeszowie Pan Wiesław Karpiuk oraz Prezes Podkarpackiego Związku Strzelectwa Sportowego Pan Krzysztof Kawalec.

Zakończenia zawodów dokonał Pan Ryszard Dziura, który podziękował wszystkim uczestnikom za udział, za sportową i zaciętą rywalizację oraz za to, że po raz kolejny uczczona została pamięć jego ojca, Bogusława Dziury.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej dwudniowej imprezy i zapraszam za rok!

Red. Krzysztof Wałęga