do którego zgłosiło się 115 osób w dwóch kategoriach wiekowych, odbył się 22 kwietnia 2018r tradycyjnie na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu. Pomysłodawczynią  konkursu, którego celem jest szerzenie wiedzy historycznej, kultywowanie pamięci o losach zesłanych Polaków, była Sybiraczka, prezes Związku Sybiraków w Krośnie śp. Romana Zoła. Wobec wyrównanego poziomu wszystkich recytujących Jury na czele z Jolantą Bajgier miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców, którzy wykazali się najlepszym zrozumieniem tematu, interpretacją, dykcją i ogólnym wrażeniem artystycznym.

Gratulacje i podziękowania dla uczestników konkursu i opiekunów przekazał starosta krośnieński Jan Juszczak – „Bardzo się cieszę, że jest takie duże zainteresowanie udziałem w konkursie, że podejmujecie ten trud niełatwej tematyki, ale również rywalizacji w recytacji, emocjach, kto ładniej, bardziej autentycznie, ale także kto odda ducha tego co jest trudne w historii wielu rodzin i historii naszego narodu. Jestem przekonany, że ta dzisiejsza rywalizacja konkursowa na pewno przełoży się na to, że albo głębiej zainteresujecie się tematyką zsyłek, albo też przynajmniej pozostanie w Waszym sercu ta pamięć o tych milionach Polaków, którzy zostali wywiezieni tylko dlatego, że byli Polakami. Za to uczestnictwo w łańcuchu pokoleń Polaków, przenoszących pamięć dziękuję i życzę sukcesów bez względu na to jaką szkołę reprezentujecie. Dziękuję również opiekunom i wychowawcom, że być może to oni Was zmotywowali do tego abyście się zainteresowali tą tematyką i wszystkim za obecność”.

Nagrody rzeczowe i dyplomy laureatom wręczali starosta krośnieński Jan Juszczak i dyrektor LO w Jedliczu Iwona Pytel.

Wyniki konkursu:
Kat. Gimnazja i klasy VII Szkół Podstawowych
I m. – Ewelina Słota (SP Piotrówka)
II m. – Weronika Kosiba (SP Wojaszówka)
II m. – Emilia Kiełtyka (SP nr 15 Krosno)
III m. – Joanna Frączek (Gimnazjum Katolickie Krosno)
III m. – Krystian Wołaczański (Gimnazjum Rymanów)
Wyróżnienia: Laura Zep (SP nr 6 Krosno); Dominik Matuszewski (SP nr 6 Krosno); Zuzanna Borek (Gimnazjum Lubatowa); Julia Murdzek (Gimnazjum Lubatowa); Jagoda Filipowicz (SP Iwonicz – Zdrój); Wiktoria Mazurek (Gimnazjum Jasionka)

Kat. Szkoły ponadgimnazjalne
I m. – Dominika Góra ZSP nr 5 Krosno
II m. – Aleksandra Zwiercan (LO Jedlicze)
II m. – Aleksandra Łach (Katolickie LO Krosno)
III m. – Karolina Borek (ZSGH Iwonicz – Zdrój)
III m. – Jakub Lidwin (ZS Jedlicze)
Wyróżnienia: Joanna Cysarz (ZS OHP Iwonicz); Julia Pakuła (Katolickie LO Krosno); Magdalena Mercik (I LO Krosno)